Category Archives: Biogramy

dr hab. n.społ. Dariusz Wieczorek

21 gru, 2015
michalk
No Comments

dr hab. n.społ. Dariusz Wieczorek

Specjalista psychologii klinicznej, neuropsycholog. Od ponad 30 lat związany z Katedrą i Kliniką Rehabilitacji GUMed. Autor lub współautor ponad 70 pełnotekstowych publikacji naukowych, jednej monografii oraz ponad 30 doniesień zjazdowych z zakresu neuropsychologii człowieka dorosłego a wcześniej neuropsychologii dziecka i psychologii klinicznej. Dorobek naukowy obejmuje prace, które ukazały się w czasopismach krajowych oraz zagranicznych. Zainteresowania badawcze w ostatnich latach dotyczyły pomijania stronnego, choroby Parkinsona, zespołów otępiennych w przebiegu choroby Parkinsona. W pracy klinicznej zajmuje się od początku diagnostyką neuropsychologiczną dla potrzeb rehabilitacji oraz terapią zaburzeń funkcji poznawczych u pacjentów po uszkodzeniach ośrodkowego układu nerwowego. Jego doświadczenia praktyczne obejmują też konsultacje neuropsychologiczne na niemal wszystkich klinikach GUMed. Jako dydaktyk – poza wykładami na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym – pracuje też na SWPS i Uniwersytecie Gdańskim. Współpracował m.in. z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz od niedawna z Uniwersytetem Medycznym W Łodzi.

PROF. DR HAB.N.ZDR. EMILIA SITEK

gru, 2015
michalk
No Comments

prof. dr hab. n. o zdr. Emilia Sitek

Specjalista psychologii klinicznej, neuropsycholog. Zajmuje się diagnozą i terapią neuropsychologiczną pacjentów z uogólnionymi oraz ogniskowymi uszkodzeniami OUN. Obecnie pracuje w Oddziale Neurologii Szpitala Św. Wojciecha, Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. w Gdańsku oraz kieruje Pracownią Neuropsychologii i Neurolingwistyki Klinicznej oraz Neuropsychoterapii w Zakładzie Pielęgniarstwa Neurologiczno-Psychiatrycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) w zespole prof. Jarosława Sławka. Współpracuje również z Gdańskim Centrum Zdrowia Sp. z o.o. W latach 2005-2008 była związana z Kliniką Rehabilitacji ACK Szpitala GUMed, gdzie pracowała pod kierunkiem dr hab. n. społ. Dariusza Wieczorka. W listopadzie 2014 ukończyła z wyróżnieniem studia podyplomowe Applied Neuropsychology na University of Glasgow (kierownik studiów: Prof. Jonathan Evans).

Odbyła krótkie staże kliniczne w Cerebral Function Unit w Greater Manchester Neuroscience Center u Prof. Julie Snowden w latach 2011-2014. Odbyła również 6-tygodniowy staż w ośrodku rehabilitacji neuropsychologicznej, założonym przez Prof. Barbarę Wilson: Oliver Zangwill Center w Ely, UK w lipcu-sierpniu 2018.
Na co dzień zajmuje się głównie diagnozą pacjentów z chorobami neurozwyrodnieniowymi, m.in. chorobami Alzheimera, Parkinsona i Huntingtona oraz zespołami otępiennymi ze spektrum zwyrodnień czołowo-skroniowych. Jej zainteresowania badawcze i kliniczne koncentrują się wokół zaburzeń językowych i świadomości objawów w chorobach neurozwyrodnieniowych. W ostatnich latach zajmowała się głównie afazją pierwotną postępującą. W swojej pracy kładzie nacisk na współpracę z rodziną pacjenta.
W toku pracy naukowej podjęła współpracę z wybitnymi neuropsychologami (Prof. Julie Snowden, Prof. Jonathan Evans) i neurologami behawioralnymi (Prof. Kenneth Heilman, Prof. Andrew Kertesz), która zaowocowała wspólnymi publikacjami. Jest współautorką ok. 150 publikacji neuropsychologicznych, większość z nich dotyczy rzadkich zespołów otępiennych.

https://www.researchgate.net/profile/Emilia_Sitek

Współautorka książki na temat zaburzeń komunikacji w chorobie Alzheimera

https://harmonia.edu.pl/pl/p/CHOROBA-ALZHEIMERA/1603

Współautorka rekomendacji diagnostycznych dotyczących rozpoznawania chorób otępiennych opracowanych przez zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego

https://medbook.com.pl/pl/neurologia/72679-rozpoznawanie-i-leczenie-otepien-tomasz-gabryelewicz-anna-barczak-maria-barcikowska-17837.html

Laureatka licznych nagród i stypendiów (m.in. stypendium START dla młodych naukowców Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców). W latach 2013/2014 uczestniczyła w projekcie Mentoring Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, podczas którego pracowała pod kierunkiem Prof. Julie Snowden.

Członek International Neuropsychological Society (SIG: Dementia), European Huntington’s Disease Network, World Federation for Neurorehabilitation (SIG: Neuropsychological Rehabilitation), Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (Sekcji Terapii Rodzin).
Prowadzi zajęcia dydaktyczne na GUMed z zakresu neuropsychologii, m.in. na studiach jednolitych magisterskich Psychologia zdrowia oraz studiach podyplomowych Psychologia kliniczna, od pierwszego cyklu kształcenia na tych kierunkach. Szkolenia i warsztaty z zakresu neuropsychologii prowadzi od roku 2010 (m.in. szkolenia w ramach Pracowni Pomocy Psychologicznej dla Dzieci, Młodzieży i Rodzin w Sopocie, warsztaty i kursy organizowane podczas konferencji neurologicznych, zajęcia na kursach specjalizacyjnych organizowanych przez CSK Szpitala Uniwersyteckiego w Łodzi, kursy organizowane przez Dolnośląską Fundację Alzheimerowską). Ponadto współpracuje z Instytutami Logopedii (od 2020/2021) i Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego (m.in. 2013/2014 i ponownie od 2021/2022), w których prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych.

mgr Anna Wodzińska (z d. Przewłócka)

20 gru, 2015
michalk
No Comments

mgr Anna Wodzińska

Psycholog, pedagog, neuropsycholog. Zdała egzamin specjalizacyjny w zakresie z psychologii klinicznej w dziedzinie neuropsychologii, odbywanej pod kierunkiem dr hab. n.zdr. Emilii Sitek. Absolwentka studiów podyplomowych w zakresie psychologii transportu na Uniwersytecie Gdańskim, kursu terapii poznawczo-behawioralnej dzieci i młodzieży w Centrum CBT w Warszawie oraz wielu innych kursów i szkoleń. Współautorka publikacji naukowych o tematyce neuropsychologicznej. Jej główny obszar zainteresowań stanowi neuropsychologia dziecka. Pracuje obecnie w Gdańskim Centrum Zdrowia, gdzie zajmuje się głównie diagnozą i terapią dzieci z zaburzeniami rozwoju; prowadzi konsultacje psychologiczne i neuropsychologiczne; współpracuje z Oddziałem Neurologii Szpitala Św. Wojciecha, Copernicus PL Sp. z o. o. w Gdańsku. Współpracowała z prof. M. Bogdanowicz i dr K. Bogdanowicz przy realizacji projektu „The Good Start Method for English” i obecnie współprowadzi szkolenia w tym zakresie.

dr Anna Marcinkowska

gru, 2015
michalk
No Comments

Absolwentka psychologii, specjalności neurobiopsychologia. Na co dzień związana z Zakładem Radiologii oraz Kliniką Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Zainteresowania badawcze obejmują neuropsychologię człowieka dorosłego ze szczególnym uwzględnieniem roli neuroobrazowania funkcjonalnego oraz wykorzystania traktografii w psychologii. Ukończyła także studia podyplomowe Psychologia Kliniczna organizowane na GUMed.  Klinicznie zakres zainteresowań obejmuje dwa obszary. Pierwszy to diagnoza i rehabilitacja neuropsychologiczna dorosłych pacjentów z uszkodzeniami OUN, a także zastosowanie funkcjonalnego rezonansu magnetycznego w planowaniu zabiegów neurochirurgicznych resekcji guzów mózgu. Drugi obszar pracy obejmuje kwalifikację pacjentów do przeszczepów narządów (m.in. wątroby, nerek, wysp trzustkowych), a także wsparcie psychologiczne pacjentów po przeszczepie oraz dializowanych. Odbyła staże m.in. na Oddziale Neurologii Szpitala Św. Wojciecha, Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. w Gdańsku pod kierunkiem dr hab. Emilii Sitek, oraz w Klinice i Katedrze Neurochirurgii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Warszawie pod kierunkiem dr Aleksandry Bali. Prowadzi zajęcia dydaktyczne na GUMed z zakresu psychologii poznawczej, neuroobrazowania, a także neuroradiologii dla kierunku Psychologia Zdrowia.

dr n. hum. Klaudia Kluj-Kozłowska

gru, 2015
michalk
No Comments

Klaudia Kluj-Kozłowska – neurologopeda, dr n. hum. w zakresie językoznawstwa 

absolwentka Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego oraz podyplomowych studiów Psychologii Klinicznej na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

            W latach 2012-2019, neurologopeda w Oddziale Neurologicznym i Udarowym Szpitala Św. Wojciecha w Gdańsku, nadal współpracująca ze specjalistami Oddziału w ramach prowadzenia zajęć praktycznych z zakresu diagnozy i terapii zaburzeń językowych na Podyplomowych Studiach z Neurologopedii na Uniwersytecie Gdańskim oraz zajęć o tematyce neurologopedycznej ze słuchaczami kierunku Psychologia Zdrowia na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Współzałożycielka Centrum Diagnozy i Terapii Neurologopedycznej (CDiTN) działającego na terenie Trójmiasta i okolic, gdzie zajmuje się diagnozą i terapią zaburzeń mowy u dzieci i dorosłych chorych neurologicznie oraz sprawuje nadzór merytoryczny nad pracą zespołu logopedów i neurologopedów.

            Autorka artykułów naukowych z zakresu diagnozy i terapii afazji i dyzartrii. Interesuje się zaburzeniami językowymi w przebiegu postępujących schorzeń neurologicznych. Członek Polskiego Towarzystwa Logopedycznego.

mgr Rafał Sikorski

gru, 2015
michalk
No Comments

mgr Rafał Sikorski

Absolwent studiów psychologicznych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2004 roku praktyk w zakresie psychologii klinicznej. Pracował w obszarze diagnostyki i terapii osób dorosłych m.in. w zakresie diagnostyki różnicowej chorób neurozwyrodnieniowych oraz rehabilitacji neuropsychologicznej zarówno w poradniach zdrowia psychicznego jak i na oddziałach szpitalnych neurologicznych i rehabilitacyjnych. W 2014 roku ukończył specjalizację z psychologii klinicznej w zakresie neuropsychologii pod kierunkiem dr hab. D. Wieczorka. Ma również długoletnie doświadczenie w zakresie stacjonarnej rehabilitacji w zakresie uzależnienia od środków psychoaktywnych oraz psychoterapii indywidualnej zaburzeń psychicznych osób dorosłych. Jest specjalistą psychoterapii dzieci i młodzieży, psychoterapeutą w trakcie procesu certyfikacyjnego według programu szkolenia akredytowanego przez Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz certyfikowanym specjalistą psychoterapii uzależnień. Od 2014 roku jest związany z Oddziałem Rehabilitacji Neurologicznej Szpitali Pomorskich w Gdyni, gdzie łączy pracę neuropsychologa w zakresie głównie wczesnej rehabilitacji neuropsychologicznej z rolą koordynatora Zespołu Psychologiczno-Logopedycznego Szpitala Św.Wincentego a Paulo w Gdyni. Prowadzi zajęcia dydaktyczne na GUMed z zakresu neuropsychologii na studiach jednolitych magisterskich Psychologia zdrowia, współpracował z Uniwersytetem Humanistycznospołecznym SWPS w Sopocie w zakresie dydaktyki w obszarze psychologii klinicznej i neuropsychologii. Szkoli psychologów w ramach specjalizacji klinicznej. Jest absolwentem studiów podyplomowych oraz kursów i szkoleń dotyczących neuropsychologii, psychoterapii, terapii uzależnień, programowania (m.in. Instytut Psychologii Zdrowia, Instytut Psychiatrii i Neurologii, ETI Politechnika Gdańska). Obecnie głównym obszarem zainteresowań jest efektywna, całościowa rehabilitacja neuropsychologiczna.

Mgr Małgorzata Dzienniak

gru, 2015
michalk
No Comments

Mgr Małgorzata Dzienniak

Specjalista psychologii klinicznej, neuropsycholog. Zajmuje się diagnozą psychologiczną i neuropsychologiczną, ze szczególnym uwzględnieniem diagnozy różnicowej zespołów otępiennych. Obecnie pracuje na Oddziale Diagnostyczno-Obserwacyjnym Kliniki Zaburzeń Afektywnych i Psychotycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jest członkiem zespołu specjalistów kwalifikujących pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona do terapii infuzyjnych w ramach projektu realizowanego w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie w trakcie kursu terapii poznawczo-behawioralnej, zajmuje się psychoterapią osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi i osobowości. Przez 12 lat była pracownikiem Środowiskowego Domu Samopomocy Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego, wspierając zarówno pacjentów jak i ich bliskich. Wspólnie z Barbarą Malinowską opracowała kilka zeszytów ćwiczeń służących do stymulacji funkcji językowych pacjentów z choroba Alzheimera. Nadal współpracuje z tym ośrodkiem prowadząc Grupę Wsparcia dla Opiekunów i Rodzin. Współautorka artykułów naukowych na temat zespołów otępiennych i chorób psychicznych. Członek Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego i Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej.

mgr Iwona Przybyło

gru, 2015
michalk
No Comments


Iwona Przybyło 

Magister pielęgniarstwa, absolwentka Wydziału Nauk o Zdrowiu na kierunku Pielęgniarstwo Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wiceprezes Fundacji Dementia Action Alliance Polska. Specjalista Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Opieki. Dyplomowany terapeuta zajęciowy, coach i trener. W swojej pracy kieruje się pasją do ludzi starszych, szacunkiem dla ich różnorodności i wszystkiego tego, co przeżyli. Jest pasjonatką bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Posiada ponad 18-letnie doświadczenie w pracy z pacjentami, gdzie towarzyszyła im pracując na różnych oddziałach szpitalnych. Od lat jest zaangażowana w edukację i podnoszenie kompetencji zawodowych opiekunów osób starszych, pielęgniarek i terapeutów zajęciowych. Pasjonatka kawy i kawiarni oraz wszystkiego co jest z nimi związane.

dr hab. n. med. Katarzyna Nowicka-Sauer

gru, 2015
michalk
No Comments

dr hab. n. med. Katarzyna Nowicka-Sauer

Specjalista psychologii klinicznej. Jest autorką lub współautorką ponad 70 publikacji naukowych z zakresu psychologii klinicznej i psychologii zdrowia, opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych. Od roku 1993 związana jest zawodowo z Katedrą  Medycyny Rodzinnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu komunikacji klinicznej, zaburzeń psychicznych w chorobach somatycznych oraz percepcji choroby i jej uwarunkowań. Była organizatorką i współprowadzącą kursów psycho-edukacyjnych dla pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym. Jej doświadczenia praktyczne obejmują długoletnią pracę diagnostyczną i terapeutyczną z pacjentami cierpiącymi na choroby przewlekłe, w tym głównie układowe schorzenia tkanki łącznej oraz pacjentami Oddziału Kardiochirurgii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie.

mgr Marta Kuklińska

gru, 2015
michalk
No Comments

mgr Marta Kuklińska

Specjalista psychologii klinicznej w dziedzinie neuropsychologii, kończąca specjalizację z psychologii klinicznej w dziedzinie neuropsychologii pod kierunkiem dr n. hum. Dariusza Wieczorka. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Jest współautorką kilku publikacji naukowych o tematyce psychiatrycznej. Do jej zainteresowań należą zagadnienia otępienia czołowo-skroniowego oraz rola diagnozy neuropsychologicznej w ocenie zdolności prowadzenia pojazdów przez osoby z chorobami neurodegeneracyjnymi. Od 2005 roku pracuje z osobami starszymi cierpiącymi z powodu chorób psychicznych i otępiennych. Początkowo pracowała na Oddziale Psychogeriatrycznym Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. Obecnie pracuje na Oddziale Psychogeriatrycznym Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych oraz w Poradni Zdrowia Psychicznego przy NZOZ Medyk w Starogardzie Gdańskim, gdzie zajmuje się diagnozą i terapią osób w podeszłym wieku i diagnostyką neuropsychologiczną, uczestniczy również w międzynarodowym projekcie badawczym dotyczącym osób z chorobą Alzheimera.